Hübriidköögiviljad vs. geneetiliselt muundatud

Kui te ise oma aia-värsket toodet ei kasvata, on tihti raske kindlaks teha, kus teie köögiviljad pärinevad. Probleemide keerukamaks muutmiseks on peaaegu kõik tänapäevased köögiviljad pärit seemnetest, mis mõnes mõttes muudeti, mõjutades toiteväärtust. Hübriidköögiviljad ja geneetiliselt muundatud versioonid on kasvatatud väga erinevatel viisidel, kuid erinevuste teadmine aitab teil teadmistepõhise otsuse tegemisel toota vahekäiku.

Kaks eristatavat tehnikat

Kuigi hübriidsed põllukultuurid on pärit kahest sarnasest ema taimest – näiteks kahest tomatiliinist – ja neid kasvatatakse vähese tehnoloogiaga meetoditega, luuakse laborites geneetiliselt muundatud põllukultuure, ühendades seostamata loomade geenid, näiteks võivad GM-tomatid sisaldada lõhet Geenid. Hübriidkultuure võib kasvatada maitse ja vastupidavuse eest, samal ajal kui geneetiliselt muundatud põllukultuure kasvatatakse tihti kahjurite või põua suhtes resistentseks. Põllumajandustootjad on alates põllumajanduse ajastust harjutanud hübriidtehnikate kasutamist ning 19. sajandi keskpaigas töötati välja tänapäevased meetodid. Seevastu GM-toidud ei tabanud poodide riiulid kuni 1990. aastate keskpaigani.

Hübriidid ja toitumine

Kuna hübriidköögiviljad valitakse sageli magususeks, on nad tavaliselt suhkrulisemate ja toitainetega võrreldes madalamad kui mittehübriidkultuurid. Näiteks kahvatu, magus mais, mida te kõige paremini tunnete, on rohkem suhkrut ja vähem beetakaroteeni – mis teie keha muutub A-vitamiiniks -, võrreldes varasemate aastate sügavkollase maisiga. Vastavalt 2013. aasta artiklile “The New York Times” on üldiselt hübriidtegevused märkimisväärselt vähendanud toitainete sisaldust – taimsed toitained – traditsiooniliselt kasvatatud puuviljades ja köögiviljades.

Geneetiliselt muundatud põllukultuurid ja tervis

Vastavalt California Ülikooli põllumajandus- ja loodusvarade ülemaailmse biotehnoloogia töögrupi ülikooli andmetele võivad geneetiliselt muundavad köögiviljad samuti toitainete sisaldust muuta. Kuigi geneetiliselt muundatud põllukultuure on tavaliselt loodud sarnaste toitaineprofiilide jaoks tavapärasteks. Mõned eksperdid kardavad, et geneetiliselt muundatud põllukultuurid võivad Minnesota Ülikooli rahvatervise kooli andmetel vähendada toitumist ja suurendada toksiine ning võivad põhjustada isegi allergiat või luua antibiootikumiresistentseid mikroobe. Kuna geneetiliselt muundatud põllukultuurid on nii uued, võib see olla aastaid, enne kui teadlased mõistavad täielikult, kuidas nad mõjutavad inimeste tervist.

Supermarketi näpunäited

Hübriidkultuurid on standardses tootesektsioonis, kuid kui eelistate vähem õmblust, võite otsida looduslikke köögiviljaid, nagu looduslike käsilaske või neid, mis on tähistatud “pärilikku”, nagu näiteks pärilikku tomatid. Raviloleva toote kvalifitseerimiseks ei tohi seemned vähemalt 40 aastat ristandida. Geneetiliselt muundatud köögiviljade vältimine on mõnevõrra lihtsam, sest tänapäeva geneetiliselt muundatud toiduks kasvatatavad kultuurid on piiratud maisiga, soja, rapsi, suhkrupeedi, suvikorvitsa ja küünarvarvadega, vastavalt Carole Bartolotto RD-le. Orgaaniline “või” Mitte-GMO-projekt kinnitatud “nende toodete ostmisel ja nendes sisalduvate toodete ostmisel, näiteks tortilla laastud või maisisiirupi poolest maitsestatud toode.