Hüperaktiivsus ja aju

Kui mõtleme hüperaktiivsusele ja ajule, mõtleme tavaliselt lapsele ja tähelepanupuudulikkusega hüperaktiivsuse häire diagnoosile. Kuigi see on üks hüperaktiivse aju tulemustest, pole see ainus – ja aju hüperaktiivsus ei piirdu ainult lastega. Täiskasvanud võivad olla sümptomaatilised.

Mis see on?

Aju hüperaktiivsus võib oluliselt mõjutada laste ja täiskasvanute igapäevast elu. See võib põhjustada vaimse tervise häireid, nagu näiteks ADHD, opositsiooniline defitsiidne häire, ärevushäired, õppimise häired ja depressioon. Riiklik vaimse tervise instituut teatab, et teadusuuringud leidsid, et ajupiirkondades on ajukoe nõrgem ajukude, kes on hüperaktiivsed ja omavad teatud geeni. Mõnikord on inimestel, kellel on ajukahjustus, esinenud hüperaktiivsuse sümptomeid, mida ei näidatud enne vigastust, vastavalt NIMH-le.

Seotud käitumised

Hüperaktiivse aju sümptomeid võib näha väljastpoolt. Vastavalt kirurgi üldisusele võivad sellised käitumised hõlmata nõrgumist, karmistamist, jalutuskäiku, liigset rääkimist, katkemist, suutmatust jääda ülesandele, raskust stressi, meeleolu kõikumiste ja fookuse puudumisega. Hüperaktiivse aju täiskasvanud inimesed kalduvad oma ülemääraseid motoorseid liikumisi oma vanuses vähendama.

Põhjused

Mayo kliiniku andmetel kipuvad inimesed, kellel esineb hüperaktiivsus, vähem tähelepanu ajudele, mis jälgivad tähelepanu. Sigareti suitsetamine ja alkoholi tarvitamine raseduse ajal on seotud NIMH-i poolt teatatud hüperaktiivsusega ajus. Samuti on suurem toetus geneetilise mõju üle hüperaktiivsusele. Teadlased on uurinud mitme geeni tähtsust, mis muudavad selle sümptomi tekkimise tõenäosemaks. Lisaks on Mayo kliiniku andmetel kokkupuude keskkonnatoimega seotud toksiinidega seotud hüperaktiivsusega.

Tekkivad probleemid

Mayo kliiniku andmetel on inimestel, kellel on hüperaktiivsuse kogemus: kehv kooliharidus, probleemid tööl, ainete kuritarvitamine ja sõltuvus, sagedased õnnetused, korduvad seadusega seotud probleemid ja suhete edukuse puudumine.

Treament / toimetulek

Üheks parimaks toiminguteks hüperaktiivse aju korral on rääkida oma arstiga oma sümptomite osas. Ravimid hüperaktiivsuse ravis on näidanud positiivseid tulemusi, kuid enne selle raviskeemi alustamist tuleb konsulteerida arstiga. Samuti on psüühikahäirete kasutamine koos ravimitega või üksi aidanud inimestel nende sümptomitega toime tulla. Ühised kasutatavad ravimeetodid on kognitiivne käitumuslik ravi, pere- või suheteraapia, ütles Mayo kliinik. Kui te pole valmis teraapias osalema või soovite täiendavat tuge, võivad tugirühmad olla teile suurepärased võimalused. Samuti peaksite avama dialoogi oma sümptomite ja tundetega nendega, kellega olete lähedal. See võiks aidata parandada oma suhteid, sest neil on täielikum arusaam sellest, mida te olete ja mis teil on.