Kas ekstra neitsioliiviõli on parem kui oliiviõli?

Oliiviõli ostes ootate teid mitmete valikutega. Puhas oliiviõli, kerge oliiviõli ja ekstra neitsioliiviõli vahe on erinev. Kogu oliiviõli on tervislik rasvasisaldus ja suurem osa erinevatest erinevustest on seotud õli ekstraheerimise ja töötlemisega.

Oliiviõli sisaldab märkimisväärses koguses rasvlahustuvat E-vitamiini. See on ka hea polüfenooli antioksüdantide allikas. Rasvasus on umbes 14 grammi supilusikatäis, jagatuna ligikaudu 1,9 grammi küllastunud rasv, 10,3 grammi monoküllastumata rasvhapete ja 1,2 grammi polüküllastumata rasvhapetega. Selle madala küllastunud rasvasisalduse tõttu on see populaarne õli küpsetamiseks, salatikastete ja praadimise jaoks. Oliiviõli ei sisalda kolesterooli, kuna see ei ole loomne toode.

Kerge oliiviõli, mõnikord nimetatakse seda eriti kergeks, on madalaima kvaliteediga oliiviõli. Tootjad kasutavad saasteainete eemaldamiseks kemikaale ja soojust, toodavad õli, mis on sageli kergem värvi ja maitse kui neitsioliiviõli. Mõnikord on see segatud teiste õli nagu rapsi. Seda tüüpi õli kipub olema kõige odavam ja seda kasutatakse kõige paremini küpsetamisel, kus tugevat oliiviõli ei soovita.

Puhas oliiviõli on peamiselt töödeldud oliiviõli segu ja vähese osa neitsioliiviõlist. Suhe võib olla kuni 95 protsenti töödeldud oliiviõli kuni 5 protsenti ekstra neitsioliiviõli. See on odavam kui ekstra neitsioliiviõli ja annab küpsetamisel tugeva puuvilja maitse, kus oliiviõli võib olla ebasobiv.

Ekstra neitsioliiviõli on parim maitsega kvaliteetne oliiviõli. See on toodetud oliivide ja kaevude esimesest külmpressimisest. Külm pressimine tähendab, et kuumus või kemikaalid ei kuulu tootmisprotsessi. “Virgin” oliiviõli, ilma sõna “extra”, on õli, mis on toodetud teisest pressimisest. See on kergem maitse ja värv kui ekstra neitsioliiviõli. Need õlid sobivad kõige paremini salatikasteteks, segage praadi- ja leivapüreesid, kus saab nautida tugevat oliiviõli.

Oliiviõli toitumisharjumused

Kerge oliiviõli

Puhas oliiviõli

Ekstra neitsioliiviõli