Krill õli & adhd

Seal on kolm peamist põhjust, mis selgitavad, miks krillil on lubadus ADHD sümptomite leevendamiseks. Esimene on see, et krill sisaldab oomega-3 rasvhappeid, dokosaheksaeenhapet ja eikosapentaeenhapet; mõlemaid DHA-d ja EPA-d on uuritud tähelepanupuudulikkuse hüperaktiivsuse häirete kasuks. Teine on krilli keemiline struktuur versus omega-3 kalaõli ja kolmas on inimese aju koostis. Kuid kriitilõli kasulikkuse uurimine ADHD-le ei ole veenev, ja on oluline, et küsite nõu oma arstilt võimaliku täienduse kohta.

Omega-3s

Seal on kümneid peer-reviewed teaduslikke uuringuid, milles uuritakse omega-3 rasvhapete võimalikke eeliseid ADHD sümptomite leevendamiseks. Siiski on enamikul eksperdihinnatud uuringutes katsetatud omega-3-sid, mis pärinevad kaladest, mitte krillidest. 2004. aasta aprilli aruandes “Prostaglandiinid, leukotrieenid ja olulised rasvhapped” teatasid teadlased, kes analüüsisid peamisi kliinilisi uuringuid ja jõudsid järeldusele, et 560 mg päevas kombineeritud DHA ja EPA-st kaladest nelja kuu jooksul võivad põhjustada laste käitumishäireid. Täiskasvanutel suurendas 2400 mg 35 päeva ainult täiustusi. Vastupidi, EPA-st eraldatud DHA-d ei mõjutanud.

Krill Versus kalaõli

Krillõli tuli meedias tähelepanu keskpunktis, kuna väidab, et see on suurepärane oomega-3-de allikas. 2007. aasta veebruari numbri “Toitumisaruanded” andmetel on teadlaste andmetel peamine põhjus, sest krill oomega-3 on fosfolipiidide kujul, omega-3-de kalaõli on triglütseriidide kujul. Teie keha kasutatav vorm on fosfolipiid, nii et krill rasvhappeid imendub paremini. Lisaks sellele sisaldab krill looduslikult tugevaid antioksüdante, sealhulgas astaksantiini, E-vitamiini ja kantaksantiini. Krill sisaldab veel fosfatidüülkoliini ja D-vitamiini, mis on teie aju jaoks olulised toitained.

Aju struktuur

Aju on teie keha rasvim organ ning koosneb umbes 60 protsendist rasvast. 2005. aasta märtsis avaldatud “India Pediatria Teataja” teatel teadlased selgitavad, et aju kaalub umbes 70 protsenti täiskasvanu kehakaalust ja et 15 protsenti kasvust toimub juba lapseeas. Saldo täidetakse 6-aastaselt. DHA on valdav struktuurne rasvhape, mis moodustab 80% oma ajukoorest, mis vastutab tähelepanu ja impulsi kontrollimise eest. Omega-3-d on aju arengu seisukohast otsustava tähtsusega, ja see seletab, miks teadlased on neid ADHD-i kasuks õppinud.

Krill ja ADHD

PubMed’i otsing, riiklike tervishoiuinstituutide poolt korraldatud meditsiinibüroode andmebaas, annab hulga peer-reviewed ajakirju artikleid, mis kirjeldavad krilli tervist, millest ükski ei ole ADHD-spetsiifiline. Kuid krillitöötlemistehas Neptune Technologies avaldas 2007. aasta jaanuaris pressiteate, milles teatati, et on lõpetanud oma privaatselt rahastatava uuringu, milles uuritakse krilliõli ADHD-i eeliseid. Kakskümmend viis täiskasvanud ADHD patsienti lisati 500 mg krillõli kuus kuud. Uurijad teatasid kontsentratsiooni paranemisest, sealhulgas patsientide planeerimisoskuste 50% paranemisest ja sotsiaalsete oskuste paranemisest 48,8%.