Sügelevad nahad käte peopesad

Teie käte peal olev nahk on keha jaoks kõige tundlikum, kuid see on ka mõne kõige raskemini kasutatav. Te kasutate oma käsi pidevalt ja kui nahk käte peopesades on sügelevad või põletikulised, võib see tõsiselt mõjutada teie võimet minna oma igapäevast tegevust.

Tüübid

Suhteliselt üldine sügelev nahk peopesades on allergiline reaktsioon ehetele – näiteks sõrmedega metallist sõrmused – või kaubanduslikele hügieenivahenditele või puhastusvahenditele. 1994. aasta veebruaris ajakirjas “Naha ja okulaarne toksikoloogia” kirjutades teatas teadlaste rühm Procter & Gamble’i Euroopa tehnikakeskusest Belgias, et retseptiga pesemisvahendites pestavate rõivaste või voodite korral võivad tekkida allergilised reaktsioonid. Selleks, et vältida detergentide nahareaktsioone, kasutage õrnat või hüpoallergilist puhastusvahendit ja loputage pesu põhjalikult.

Teooriad / spekuleerimine

Autori sõnul on Brady Barrow, kes kirjutas 2002. aasta väljaandes “Rosacea Dieet: lihtne meetod rosaatsea kontrollimiseks”, toiduparameetrid soodustavad naha seisundit põdevatel patsientidel punase ja sügeleva naha arengut. Rosacea võib lisaks näole ja teistele kehaosadele ka käte peopesadesse ilmuda. Teatud toidud raskendavad seisundit ja põhjustavad sügelust – vürtsikas toit nagu karri käivitab naha sügeluse sümptomid tundlikel inimestel.

Ekspertide ülevaade

Vastavalt 2006. aasta aprilli uuringule, mis avaldati peer-reviewed ajakirjas “Contact Dermatitis”, mõjutavad keskkonnategurid naha sügeluse arengut, paranemist ja süvenemist. Selles uuringus leiti, et kuivas keskkonnas töötavatel inimestel tekkis madala õhuniiskuse tõttu nahalööbed ja ärritus. Kui teie peopesad on sügelused ja ärritunud, kasutage sümptomite leevendamiseks kodus või tööl niisutajat.

Ennetamine / lahendus

Kui teil on sügelevate peopesade suhtes vastuvõtlik, hoidke oma käed vette nii palju kui võimalik. Kuum vesi põhjustab sügelus peopesa korduva või pideva kokkupuute halvenemist. Peske jahedas või soojas vees – mitte kuumas või külmas – ja vältige tegevusi, mis hoiavad oma käsi vee kauaks pikka aega vette, näiteks peske nõud sooja veega.

Hoiatus

Närviline nahk kõikjal kehal – sealhulgas käte peopesad – võib olla põhjustatud ühelt paljudest meditsiinilistest probleemidest. Iga nahatoomine, mis võib põhjustada lööbe, võib olla väga spetsiifiline. Seetõttu võta nahahaiguse raviks läbi nahahaiguse või teie arsti täpset diagnoosi. Teatud ravimeetodid võivad halvendada teie seisundit, kui neid valesti rakendatakse.