Teave vitamiini imendumise kohta

Vitamiinid on olulised ained, mida keha kasutab, et aidata kiirendada mõningaid elus vajalikke keemilisi reaktsioone. Vitamiinipuudused on tavaliselt põhjustatud inimestelt, kes ei tarbi piisavalt antud vitamiini, kuid vitamiinipuudus võib olla põhjustatud ka seedetrakti viletsest imendumisest vitamiinides.

Lahustuvus vitamiinides

Üks tegur, mis mõjutab seda, kuidas seedetraktist imenduvad vitamiinid, on nende lahustuvus. Mõned vitamiinid, kaasa arvatud vitamiinid A, D, E ja K, on ​​rasvlahustes lahustuvad, selgitab Merck Manual. Enamik teisi vitamiine on vees lahustuvad. Vitamiini lahustuvus kirjeldab keskkonda, kus vitamiine on lihtne lahustada, mistõttu rasvlahustuvad vitamiinid imenduvad hästi ainult rasvade manulusel. Kui te võtate rasvavaba dieeti või teil on probleeme rasvade seedimisega, võib teil tekkida probleeme ka nende vitamiinide neelamisel.

Malabsorptsioon

Vitamiini imendumist võib samuti kahjustada tingimusi, mis põhjustavad seedetrakti toitaineid hästi. Neid tingimusi, mida nimetatakse malabsorptsiooni sündroomideks, võib põhjustada seedetrakti operatsioon. Malabsorptsioonisündroomid võivad olla ka infektsioonide tagajärjel, mis põhjustavad soolepõletikku põletikuliseks, mis vähendab nende võimeid imenduda vitamiine ja muid toitaineid. Muud seisundid, nagu tsöliaakia või Crohni tõbi, võivad samuti põhjustada põletikku soolestikus, inhibeerides vitamiini imendumist.

Sisemine tegur

Vitamiin B-12 on märkimisväärne, et vajab teist seedetraktist imenduvat ainet. Seda ainet, mida nimetatakse sisemiseks teguriks, toodab mao rakud, selgitab MedLinePlus. Sisemise faktori puudumine võib põhjustada maooperatsiooni või haigusseisundi, mis on tuntud kui pernicious aneemia, mille puhul immuunsüsteem ründab mao rakke, mis põhjustavad sisemise faktori, mis põhjustab vitamiini B-12 halva imendumise. See võib põhjustada aneemiat ja neuroloogilisi probleeme.

D-vitamiin ja kaltsium

D-vitamiin on vitamiin, mis on vajalik, et keha imendaks teist olulist mineraali, kaltsiumi. D-vitamiini võib leida mõnest toidust, näiteks kala ja veiseliha maksast, kuid enamik piimatooteid on selle vitamiiniga rikastatud, selgitab ka toidulisandite büroo. D-vitamiini võib toota ka kehas, kui nahk on päikese käes. Kuna seedetraktist imenduv kaltsium vajab D-vitamiini, võivad D-vitamiini puudused põhjustada organismis madalat kaltsiumi taset, mis võib põhjustada nõrkade luude tekkimist.